Комментарий партнера юридической компании LECON Лилии Секелик. Тема: Последствия при незаконном трудоустройстве

Якщо особа систематично реалізує товар в магазині, то вона є продавцем. А тому наявний факт використання підприємцем найманої праці. Згідно зі ст. 21 і 24 Кодексу законів про працю, у разі використання фізособою - підприємцем найманої праці між ним і працівником має укладатися трудовий договір, причому обов''язково у письмовій формі.

А тепер про неприємності, які можуть очікувати підприємця, якщо він не працевлаштує продавця. По-перше, в наявності порушення податкового законодавства, за що до роботодавця може застосовуватися цілий букет санкцій. Наприклад, за не отримання і не перерахування податку на доходи фізичних осіб ( ПДФО) на роботодавця, одночасно є податковим агентом, згідно ст.127Податкового кодексу (ПК), може бути накладено штраф у розмірі 25 % суми цього податку, що підлягає сплаті до бюджету. За друге і третє таке порушення, допущене протягом 1095 днів, розмір штрафу збільшується в 2 і 3 рази відповідно. Також підприємцю можуть донараховувати суму ПДФО, яка не була сплачено до бюджет, та пеню. Крім цього за порушення податкового законодавства передбачені и адміністративні санкції: згідно ст.163 - 4 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП) - у вигляді штрафу в розмірі 2-3 нмдг (зараз - 34 -51грн. - Ред.). За повторне порушення, скоєне протягом рік, сума штрафу може становити 3 -5 нмдг (зараз - 51- 85грн. - Ред.). Але і це ще не все: у відповідності зі ст120 НК підприємець може бути оштрафований за неподання звітності (так званої форми 1-ДФ, що подається до податкової інспекції щоквартально) у сумі 170гн. За кожний такий випадок. А при повторному порушенні протягом голи - вже 1020грн . За кожну неподання.

По-друге, в разі не працевлаштування продавця будуть порушені норми законодавства про працю. За такі порушення передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність:

-згідно ст.41 КпАП, за порушення встановлених термінів виплати зарплати (виплати її не повністю), а також інших вимог цього законодавства, під яким, згідно судовій практиці, розуміється відсутність трудових договорів найманими працівниками, підприємець може бути оштрафований на 30-100нмдг (510- 1700грн.);
- згідно зі ст. 172 Кримінального кодексу, за незаконне звільнення працівника з особистих мотивів, а також за інше грубе порушення законодавства про працю (знову ж таки не укладення трудових договорів) підприємець може бути або оштрафований менш ніж на 50 нмдг (850 грн. - Ред.), або позбавлений права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або покараний виправними роботами на строк до двох років.

(Текст приведен на языке оригинала).

Опубліковано: "БИЗНЕС" №27, 08.07.2013 р.

  • 03680, г.Киев, ул. Соломенская, 5 офис 1002
  • +380 (44) 361-56-14
  • +380 (44) 361-56-14
  • Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Мы на карте

Напишите нам

Обратная связь

Ваше сообщение успешно отправлено

Подписка на рассылку

Будьте в курсе наиболее актуальных правовых новостей и событий