Сурогатне материнство

В Україні, на відміну від багатьох європейських країн, на законодавчому рівні закріплено право подружжя стати батьками, звернувшись до послуг сурогатної матері.

При цьому, на жаль, Україна також відома, як країна в якій відбувалися гучні кримінальні процеси у зв'язку з сумнівними угодами з незаконного оформлення дітей, в тому щодо дітей, яка з'явилися на світ за допомогою сурогатної матері.

Також в Україні існує судова практика, коли сурогатна мати або її чоловік відмовляються передавати дитину законним батькам.

Партнер, адвокат юридичної компанії LECON Лілія Секелик завжди рекомендує звертатися до адвокатів щодо надання юридичної консультації, складання договору і радить звернути увагу на наступні моменти:

1. Перш ніж приїхати в Україну для вибору клініки і сурогатної матері рекомендуємо отримати довідку з Міністерства закордонних справ або посольства (консульства) країни, громадянами, якої є біологічні батьки, про легітимність сурогатного материнства в їх країні. У цій довідці також має бути визначений порядок оформлення проїзних документів на майбутню дитину, народжену від сурогатної матері в Україні. Адже для батьків зовсім небажано пройти повну програму сурогатного материнства, щоб врешті-решт опинитися в чужій для них Україні з немовлям на руках і отримати відмову від посольства (консульства) своєї країни у вивезенні дитини або місяцями чекати врегулювання формальностей щодо отримання паспорту або візи для новонародженої дитини. Звертаємо увагу, що Україна не надає право на отримання автоматичного громадянства дитині, яка була народжена на території України. Але в разі якщо дитина не прийняла громадянство іноземних батьків, які на момент його народження на законних підставах проживали на території України, то вона може стати громадянином України. Порядок виїзду з України регулюється чинним законодавством України. Виїзд з України для іноземців може здійснюватися за паспортним документом і за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством України.

2. Другим кроком є вибір сурогатної матері, якою відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні» від 09.09.2013 року, N 787 може бути повнолітня дієздатна жінка за умови наявності власної здорової дитини, її добровільної письмової оформленої згоди, а також відсутності медичних протипоказань. В цьому аспекті очевидною прогалиною в законодавстві є те, що не зафіксована необхідність в отриманні згоди чоловіка на залучення його дружини, як сурогатної матері. Ст.122 Сімейного кодексу України чітко встановлює презумпцію батьківства, що означає, що батьком дитини, яка була народжена в шлюбі, автоматично є чоловік жінки, яка надає послуги з сурогатного материнства. Отже, не можна виключати, що чоловік сурогатної матері після народження дитини зможе звернутися до суду з вимогою про встановлення його батьківства, оскільки немає заборони оскаржувати батьківство на підставі ч.2 ст.123 Сімейного кодексу України. Виходячи з цього, рекомендуємо вибирати претендентів в сурогатні матері, жінок, які не перебувають у шлюбі або в фактичних шлюбних відносинах.

3. Визначившись з вибором сурогатної матері, між нею і подружжям (генетичними батькуми) укладається договір про виношування дитини. За участю іноземних громадян документ повинен бути складений у двох примірниках, - український і відповідною іноземною мовами, і бажано посвідчений нотаріусом. Згадану згоду сурогатної матері на застосуванні до неї допоміжних репродуктивних технологій, а також згоду її чоловіка (в разі, якщо вона знаходиться в зареєстрованому шлюбі або у фактичних шлюбних відносинах) бажано оформити в присутності нотаріуса одночасно з підписанням договору про виношування дитини з тим, щоб уникнути як їх-яких ускладнень в майбутньому. У договорі має бути прописані всі умови як можна детальніше.

Після народження дитини і для отримання свідоцтва про народження необхідно до відповідного територіального відділення Міністерства юстиції України надати наступні документи:

  • документ, що підтверджує факт народження дитини сурогатною матір’ю (довідка з лікарні);
  • згода сурогатної матері на запис подружжя батьками дитини, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою;
  • довідка про генетичну спорідненість батьків/матері або батька/з плодом. При цьому в графі "Для відміток" актового запису про народження в документах Міністерства юстиції робиться такий запис: "Матір'ю дитини згідно з медичною довідкою про народження є громадянка (прізвище, ім'я, по батькові)", а також зазначаються найменування закладу (установи), яка видала (а) довідку, дата її видачі та номер, дані нотаріуса (прізвище та ініціали, нотаріальний округ або державна нотаріальна контора), дата і за яким реєстраційним номером засвідчено справжність підпису жінки на заяві про згоду на запис подружжя батьками дитини.

Ми захистимо інтереси Вашої сім'ї і майбутньої дитини

Телефонуйте!

tel  +380 (44) 361-56-14

  • 03680, м.Київ, вул. Солом'янська, 5 офіс 1002
  • +380 (44) 361-56-14
  • +380 (44) 361-56-14
  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Ми на мапі

Напишіть нам

Contact us

Your message has been sent sucessfully